info@tahas.com

Business Inquiry

+90 549 401 2130

Whatsapp Number

Birçok üretim prosesinde ve sektörde hava kompresörü kullanılır. Dolayısıyla işletmeler için bu basınçlı hava makineleri, hayati önem taşır. Bunun yanında zaman zaman oluşan ekipman arızaları ise oldukça can sıkıcı bir durumdur. Çünkü özellikle arıza süreleri uzarsa oldukça maliyetlidir. Nitekim yetişmesi gereken bir ürünün teslimat süresi uzarken, bantlar aksar. Hatta bu durum müşteri kaybetmeye giden sonuçlar bile doğurabilir. 

Söz konusu bu olumsuz durumların yaşanmaması için en doğru yaklaşım, hava kompresörlerinde henüz bir sorun oluşmadan önleyici tedbirlerin alınmasıdır. Ancak bazı durumlarda tüm tedbirlere rağmen arızalar gelişebilir. Nitekim söz konusu bu arızaların nasıl hızlı bir şekilde çözüleceğini bilmek önemli bir detay haline gelir. Bu yazımızda hava kompresörü sorunlarını nasıl çözeceğiniz ve yeniden çalışır hale nasıl getirebileceğinize dair detaylar yer almaktadır. 

Hava Kompresörü Arızalandığında Atılması Gereken Adımlar

Çalışır vaziyette olan bir kompresör, elektrik kesintisi olmadığı halde aniden durabilir. Üstelik bu durum periyodik bakımı yapıldığı halde bile gelişebilir. Örneğin bir iplik firmasını düşündüğümüzde shrink makinesinde kullandığınız basınçlı hava kesildiği takdirde paketleme durur ve teslimat aksar. Bunun yanında üretim devam ettiği için bu bölümde yığılmalar oluşarak tüm işletme akışını aksatabilir. Böyle bir durumda öncelikle uygulanması gereken kontrol teknikleri şunlardır;

Öncelikle Güç Kaynağı Kontrol Edilir

Çalışmayan bir kompresörde kontrol edilmesi gereken öncelikle güç kaynağıdır. Güç kaynağına doğru şekilde bağlanıp bağlanmadığına bakılmalıdır. Ardından devre kesicinin bağlantıyı kesip kesmediği kontrol edilir. Tüm bu kontrollerin gerekli önlemler alınarak yapılması ise hayati önem taşır. 

Hava Filtresi Kontrol Edilir

Bir kompresörün verimliliğini etkileyen en önemli parçalardan biri hava filtresidir. Dolayısıyla belirlenen periyotlarda temizlenmesi ve değiştirilmesi hayati önem taşır. Temizlenmeyen ve değişimi yapılmayan hava filtresi ise aşırı ısınmaya neden olarak kompresörü kapatır. Hatta büyük arızaların nedeni bile olabilir. 

Yağ Seviyeleri Gözden Geçirilir

Olması gerekenden düşük olan yağ seviyeleri hava kompresörü için risk teşkil eder. Çünkü aşırı ısınma ve sıkışmaya neden olur. İşte bu sebepten yağ seviyelerinin düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Ardından ise ilavelerinin yapılmalıdır. 

Basınç Ayarları Kontrol Edilir

Şayet hava kompresörü basıncı düşükse istenen kalitede hava sıkıştırma yapılamaz. Ya da yanlış basınçtan dolayı kompresör sürekli çalışır. Ve dolayısıyla çok daha fazla enerji harcar. Basıncın kullanım kılavuzunda yer alan değerlere göre ayarlanması gerekir.

Hortum ve Valfler Kontrol Edilir

Şayet hava valfleri ve hortumlar sızdırıyorsa kompresör basınç kaybeder, ya da hiç çalışmaz. Dolayısıyla tüm hava valfleri ve hortumların sızdırmaz olması gerekir. Kontrol sonrası ise sızdıran hortum veya hava valfi varsa değiştirilmeli veya onarılmalıdır.

Kullanım Kılavuzuna Başvurulur

Tüm bu kontroller yapılmasına rağmen hava kompresörü çalışmıyorsa kullanma kılavuzunda yer alan sorun giderme ipuçlarına göz atmalısınız.  Bu sayede çalışmamasına neden olan diğer faktörleri bulabilirsiniz.

Kompresörün çalışmamasına neden olabilecek bu faktörler detaylı olarak göz geçirilmesi çoğu zaman arızanın nedenini bulmaya yardım eder. Ayrıca bu kontroller rutin bakım ve kontrolünde birer parçasıdır. Ancak tüm bunlar yapıldığı halde hala kompresörünüz çalışmıyorsa profesyonel destek almanız gerekebilir. 

Teknik Servis Desteği 

Hava kompresörü kullanan çoğu firma rutin bakım ve kontrolleri kendi bünyesinden bir çalışanı görevlendirerek yapmayı tercih eder. Böylelikle servis maliyetinden tasarruf eder. Ancak bilinçsizce yapılan bakım ve kontroller büyük arızalara, kompresörün erken dönemde değişmesine, elektrik faturalarının yükselmesine neden olabilir. Hatta bazen can kayıplarına neden olabilecek iş kazaları bile yaşanabilir.  Bu yüzden uzman bir teknik servisten destek alınması her zaman en doğru yaklaşımdır. 

Şayet sık sık kompresör arızaları yaşıyorsanız bir uzmandan yardım almanın zamanı geldi de geçti demektir. TAHAŞ uzman ekibi ve müşteri memnuniyeti odaklı hizmet anlayışıyla kompresörünüzün yenilenme ihtiyacı olup olmadığını belirler. İşletme ve sektörünüze uygun kompresör modelleri konusunda sizi bilgilendirir. Böylelikle en doğru kompresör modelini seçmenizi sağlar.