info@tahas.com

Business Inquiry

+90 549 401 2130

Whatsapp Number

İşletmenizin enerji faturalarının yüksek olmasının en önemli nedeni hava kompresörü kullanımı olabilir. Çünkü özellikle sürekli basınçlı hava ihtiyacınız varsa, bu oldukça maliyetli bir süreçtir. Ancak bazı alacağınız pratik tedbirler ve kontroller ile bu maliyetleri düşürebilmeniz mümkün. 

Sayısız faydası ile basınçlı hava, günümüzün birçok sektöründe bir ihtiyaç haline geldi. Ancak en büyük dezavantajı havayı sıkıştırmak için enerji kullanma gerekliliğidir. Öyle ki araştırmalara göre, dünya çapında elektrik enerjisinin %10’luk kısmı, basınçlı hava sistemlerinde kullanılmaktadır.

Peki, basınçlı hava maliyetlerinizi nasıl düşürebilirsiniz? Size bu yazımızda basınçlı hava maliyetlerinizi düşürmenize yardımcı olabilecek bazı ipuçları vermeye çalışacağız.

Hava Kompresörlerinde Maliyet Düşüren Çalışmalar

Basınçlı havanın %70’lik kısmını enerji maliyetleri oluşturur. Dolayısıyla bu oran, sürekli basınçlı hava kullanması gereken endüstriler için kayda değer bir gider kalemidir. İşletmeniz için gereken hava basıncı miktarının bilinmesi ise doğru kompresör modelinin seçilmesi için önemli bir faktördür. Çünkü doğru model bir kompresör kullanımı beraberinde enerji tasarrufu getirir. 

Hava kompresörü enerji maliyetlerinizi düşürmek için ayrıca şu noktalara da dikkat etmeniz oldukça yararlıdır;

Hava kompresörleri için gereken enerji de tasarruf etmenin ilk adımı öncelikle doğru kompresör seçimidir. Ardından ise yukarıda sıraladığımız faktörlere dikkat ederek kullanılan enerji miktarını düşürebilirsiniz. 

Basınçlı Hava Maliyetinizin Yüksek olduğunu Gösteren İşaretler

Bir basınçlı hava makinesinde kullanılan enerji miktarının gereğinden yüksek olduğunu gösteren bazı işaret vardır. Bunlar konusunda bilinçli olmak kompresör verimliliği konusunda da uyanık olmanızı sağlar. İşte enerji kullanımının yüksek olduğuna dair işaretler; 

Her makinenin kendine has bir çalışma sesi ve yaydığı titreşim vardır. Kompresörlerle birebir çalışanlar da bu ses ve titreşime alışıktır. Normale göre bir fark hissedildiği an bu bir arızanın ön habercisi olabilir. Bu yüzden çalışanların bu konuda bilgilendirilmesi önemli bir detaydır. Ayrıca bakım ve onarım için uzman desteği alınması da enerji tasarrufu için her zaman en etkili adımdır. 

Eğer sizin de işletmenizde hava kompresörü önemli bir gider kalemi ise faturalarınızı bu noktalara dikkat ederek düşürebilirsiniz. Ancak bunun yanında basınçlı hava makinenizin son teknoloji kompresör modelleri ile değişmesi elektrik faturalarının düşmesi ile size ekstra kâr ettirebilir. Bu aşamada TAHAŞ web sitemizden bize ulaşabilir, yeni modeller ve avantajları konusunda bilgi alabilirsiniz. Böylelikle sağladığı elektrik tasarrufu ile kısa zamanda satın alma maliyetini amorti edebilecek  modeller seçebilirsiniz.