info@tahas.com

Business Inquiry

+90 549 401 2130

Whatsapp Number

Faaliyet gösterdiğiniz endüstrinin yağsız vidalı kompresör kullanımını gerektirebileceğini biliyor musunuz? Farklı hava sıkıştırma süreçlerine sahip kompresör türlerinde hava kalitesi de değişir. Havanın saflığının önemli olduğu bazı endüstriler için ise havada yağ ve diğer kirleticilerin kesinlikle olmaması şarttır. Dolayısıyla bu saf havayı sağlayacak basınçlı hava makinesi kritik değerdedir.  Maksimum çalışma basınçları farklılık gösteren modelleri ile bu kompresör türü bazı endüstriler için olmazsa olmaz ekipmanlar arasındadır. 

Peki, endüstride verimlilik için yağsız vidalı kompresörlerin rolü nedir? Sizin faaliyet gösterdiğiniz endüstri için bu bir gereklilik midir? Bu yazımızda yaygın olarak yağsız vidalı kompresör modelleri kullanılan endüstriler ve bu modelin avantajları üzerine bilgiler sunmaya çalışacağız.

Yaygın Olarak Yağsız Vidalı Kompresör Kullanılan Endüstriler

Yağsız vidalı kompresör kullanımı, hangi endüstride hangi proseste kullanılacağına göre zorunlu bir seçim olabilir. Çünkü gıda veya ilaç gibi bazı sanayilerde basınçlı havada bulunan en ufak bir yağ damlası bile ekipmanların ya da ürünün bozulmasına neden olabilir. Nihai ürün kalitesiyle direk ilişkili olduğundan ise basınçlı hava makinesinin doğru seçilmesi şarttır. Çünkü hedeflenen ve gereken hava saflığını sağlamak için bu kompresör tipi mükemmel sonuçlar verir. 

Yağsız kompresör modellerinin çalışma sistemi teknik olarak yağ barındırsa da üretilen havada yağ bulunmaz. Çünkü çalışma sisteminde yer alan muhafaza sistemi son derece hassastır. Dolayısıyla bu özelliğiyle girişe doğru basınç sızıntısını minimuma indirir. Giriş ve tahliye portları hava sıcaklıkları ile iç basınç oranı ise mükemmel düzeyde kontrol edilir. Sonucunda ise üretilen basınçlı havada nem harici herhangi bir kirletici bulunmaz. Bu da havanın saflığını mükemmel kılar. 

Günümüzde yağsız vidalı kompresör kullanımının nihai ürün kalitesine değer kattığı endüstri sayısı epey fazladır. Bu endüstrilerden bazılarını sıralamak gerekirse; 

Yukarıdaki sektörlerde yaygın olarak kullanılan bu kompresör modelleri, günümüzde kalite standartlarının artması ile daha da fazla kullanılır hale geldi. Dolayısıyla nihai üründe kalite standartlarını yakalamak isteyen işletmecilerin ilk tercihler arasında yerini aldı. Bu kompresör türünün sizin için uygun olup olmadığı ise tamamen faaliyet gösterdiğiniz endüstri ve yakalamak istediğiniz nihai ürün kalitesine bağlıdır. 

İlginizi Çekebilir: Doğru Vidalı Kompresör Seçimi Nasıl Yapılır?

Yağsız Vidalı Kompresör Kullanımının Sunduğu Avantajları

Her geçen gün kullanıcı sayısına yenilerini ekleyen yağsız vidalı kompresör modellerinin sunduğu avantaj sadece hava saflığı değildir. İşletmelerin seçmesinin altında farklı nedenler vardır. Bu nedenleri sıralayacak olursak; 

Sunduğu bu avantajlar ile hassasiyet gerektiren endüstrilerin gözbebeği olan bu kompresör modeli gün geçtikçe çeşitlenmektedir. Ancak söz konusu bu avantajlardan yararlanabilmek için doğru modelin seçilmesi, doğru kurulum yapılması ve periyodik bakımlarının hakkıyla yapılması şarttır. Bunu da ancak alanında uzman bir kompresör servisi yapabilir. 

Şayet sizde saf hava kalitesi ile nihai ürün standartlarını yükseltecek bir kompresör arıyorsanız yağsız vidalı kompresör modellerini düşünmelisiniz. Sektöründe lider TAHAŞ web sayfasına girerek ihtiyacınız olan basınçlı hava miktarı ve kalitesine uygun modeller konusunda bilgi alabilirsiniz. Bu sayede işinizi daha fazla geliştirebileceğiniz ve yeni kapasitelere cevap verebilecek bir kompresör modeli seçebilirsiniz.