info@tahas.com

Business Inquiry

+90 549 401 2130

Whatsapp Number

Verimli bir hava kompresörü için en önemli parçalardan biri filtredir. Vazgeçilmez bu ekipman, doğru olarak temizlendiğinde ve gerekli zamanda değiştirildiğinde makinenin performansını yükseltir. Kompresör verimliliğinde kritik değeri bulunan filtreler, şayet uygun değilse kompresörde ciddi arızalar oluşabilir. Bunun yanında rutin bakım ve değişimi de şarttır.

Peki, hava kompresörü filtresi hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz. Bu yazımızda hava kompresörü filtre seçiminde nelere dikkat edileceğine dair bilgiler bulunmaktadır. 

Filtre Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Makineler için parça seçiminde dikkat edilmesi gereken kendine has noktalar vardır. Filtre seçiminde de bu durum geçerlidir. Dikkat edilmesi gereken faktörleri sıralamamız gerekirse; 

Kompresör Modeli

İster yağ ister hava filtresi olsun her ikisinin de ana işlevi tozları tutmasıdır. Bu görevi ile kompresörün verimi için çok önemlidir. Nitekim atmosferde çok fazla bulunan tozlar filtre edilmediği takdirde makineleri bozar. Bunun yanında her hava kompresörü tipi farklı bir filtre gerektirir. Ancak kendisine uyumlu olan parça ile en verimli şekilde çalışır. Ayrıca bu filtrelerin orijinal olması, düzenli bakım görmesi ve değiştirilmesi de oldukça önemlidir.

Kompresörün Çalışma Kapasitesi

Bir basınçlı hava makinesini oluşturan birçok parça ve ekipman vardır. Bu parçaların bakım ve değiştirilme süresi kompresörün çalışma kapasitesine göre değişir. Örneğin birden fazla ünite de neredeyse 24 saat basınçlı hava kullanan bir işletmedeki kompresör ile ara ara çalışan kompresörün filtre değişim zamanları bir değildir. 

Hava Akışı 

Bir kompresörün verimliliği için hava akışının sağlıklı olması hayati önem taşır. Seçilecek olan filtrenin kompresörün hava akışını bozmayacak yapıda olması gerekir. Aksi halde performansı düşer, ısınır hatta büyük arızalara neden olabilir. 

Partikül Büyüklüğü 

Havadaki tozları tutma yeteneğini belirleyen partikül büyüklüğü, filtrelerin temel özellikleri arasındadır. Küçük parçaları tutmaya yarayan gözeneklerle tasarlanmış bir filtre, kompresörün performansını yükseltir. Aynı zamanda basınçlı hava kalitesini de etkilerken hava kompresörü ömrünü de uzatır. 

Orijinal Olup Olmadığı 

Filtre seçerken orjinal olmasına özen göstermeniz önerilir. Piyasada birçok yan sanayi filtre modeli bulunur. Her ne kadar işletmelere maliyet açısından bunlar daha cazip gelse de, havayı tam filtre edemeyebileceğinden kompresörünüze zarar verebilir. Aynı zamanda basınçlı hava kalitesini de düşürebilir. Üstelik uzun vadede bakıldığında orijinal parçalar, daha uzun süre dayandığından daha cazip bile kalabilir.

Kompresör Filtresi Satın Almak İçin En Güvenilir Adres: Tahaş 

Piyasada mevcut hava kompresörü veya yeni bir kompresör için müracaat edebileceğiniz farklı firmalar vardır. İşletmeniz için alacağınız her bir makinenin maliyet olduğu düşünüldüğünde elbette herkes en uygun fiyatlı tedarikçiyi bulmak ister. Aynı zamanda bu firma güvenilir, profesyonel ve ürününün arkasında olsun ister. 

Tahaş yıllardan aldığı profesyonelliği ile hava kompresörü sektöründe lider bir firmadır. Uzman personeli ile işletmenizin basınçlı hava miktarını tayin ederek en uygun kompresörü önerir. Böylece hem işletme verimliliğinize katkıda bulunur, hem de enerji faturalarınızın düşmesine yardım eder. Ayrıca gerek yeni alacağınız gerekse mevcut kompresörünüzün bakım ve onarım aşamasında hızlı olarak destek verir. Dolayısıyla üretim kayıplarının ve iş akışınızın bozulmasını önler. 

Gerek hava gerekse yağ filtresi kalitesiz ise hava kompresörü içine toz kaçar. Ve bilindiği gibi bir makinenin içine toz dolarsa önce performansı düşer, ardından ise  ömrü kısalır. Sonucunda ise plansız olarak yeni bir kompresör alma zorunluluğu doğur. Bunun yanında ayrıca elde ettiğiniz basınçlı havanın kalitesi de düşük olur. Yani toz gibi kirleticilerle kirlenmiş olur. Dolayısıyla filtrelerin güvenilir bir firmadan alınması verimlilik açısından çok önemlidir.Şayet sizde hava kompresörü için filtre gibi parçalar satın almak istiyorsanız TAHAŞ web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Kompresörünüz için gerekli parçaları temin edebilir, bu konuda ekstra çaba sarf etmeden temin edebilirsiniz. Bunun yanında daha verimli bir basınçlı hava makinesi modeli için teklif alabilir, basınçlı hava sistemlerinizi yenilebilirsiniz. Bu sayede işletme kârlılığını katlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Hava Kompresörünüzdeki Sorunu Nasıl Giderirsiniz?