info@tahas.com

Business Inquiry

+90 549 401 2130

Whatsapp Number

Basınçlı hava filtreleri, yağ damlacıklarından kum ve toz parçacıklarına kadar çeşitli kirleticileri havadan temizler. Çok basit ve küçük bir parça olmasına rağmen makine verimliliğinde oldukça önemli bir parçadır. Çünkü basınçlı hava makinesinin alt ekipmanının arızalanmasına, nihai ürünün kirlenmesine ve diğer kalite sorunlarının yaşanmasına engel olur. Bu filtrenin önemi yapılan uygulamanın türüne bağlı olarak çok daha detaylandırılabilir. Ancak kaliteli ve standartları karşılayan bir filtre olması şarttır. 

Peki, basınçlı hava filtresi tam olarak ne işe yarar? Neden filtre seçerken yüksek kaliteli olmasına özen göstermelisiniz? Tahaş olarak bu yazımızda basınçlı hava sisteminin optimum verimlilikte çalışması için önemli bir detay olan basınçlı hava filtreleri üzerine bilgiler vermeye çalışacağız. 

Basınçlı Hava Filtresi Ne İşe Yarar? 

Hava kompresörlerinde bazı parçalara paha biçilemez. Çünkü tüm makine verimliliğini, enerji tasarrufunu, havanın kalitesini ve hatta makinenin ömrünü dolaylı yoldan etkiler. Bir kompresör içinde en önemli parçalarından biri hava filtreleridir. Bu parça, basınçlı havadaki parçacıkları ya da kirleticileri süzen bir süzgeçtir. Havadaki süzdüğü kirleticilere bir göz atmak gerekirse; 

Basınçlı hava filtreleri makinenin türüne ve özelliklerine göre farklı tasarımlarla üretilir. Dolayısıyla farklı filtre tipleri vardır. Örneğin birleştirici filtreler havadaki aerosol, yağ ve suyun süzülmesini sağlar. Bunun yanında kirletici maddelerin yeniden makine içine girmesini engeller. Bu filtreler özelliklerine göre Partikül seviyeleri 0,1-0,01 mikron arasında azaltabilir.

Buhar süzmek için kullanılan basınçlı hava filtreleri adsorpsiyon yoluyla veya sıvı, gaz gibi çözünen maddeleri bir film halinde tutmaya yarar. Bunu sağlayabilmek amacıyla farklı karbon türlerini kullanılarak tasarlanmışlardır. Bir de kurutucu parçacıkların bir adsorpsiyonlu kurutucudan geçtikten sonra uzaklaştırılması için tasarlanan basınçlı hava filtreleri vardır. Bunlara da kuru partikül filtreleri denir. 

Neden Filtre Seçerken Yüksek Kaliteli Olmalıdır? 

Basınçlı hava sisteminin verimli olarak çalışmasında ve havanın kalitesi için yüksek kaliteli filtre kullanılması değerli bir kriterdir. Örneğin farmasötik uygulamalar için kullanılan basınçlı hava makinelerindeki filtrenin yüksek kaliteli olması şarttır. Çünkü hava kalitesinin yüksek kaliteli olması zorunluluktur. Bunun yanında kalitesi düşük ve kirli filtreler makinenin kullandığı enerji miktarını da yükseltir. 

Yüksek kaliteli bir basınçlı hava filtresi kullanmanın sunduğu yararları maddeler halinde sıralamak gerekirse; 

Kompresörün modeline göre farklı yerlerde birden fazla filtre çeşidi kullanılır. Söz konusu bu avantajları elde etmek için ise yüksek kaliteli filtreler tercih edilmesi şarttır. Aksi takdirde yerine getirmesi gereken işlevi yapamaz.

Kompresörlerin hayatın her alanında kullanılmasıyla beraber bu makinelere dair yedek parça satış noktaları da artmıştır. Farklı fiyatlarla piyasaya sürülen basınçlı hava filtreleri her ne kadar aynı amaca hizmet etse de aynı fonksiyonelliği sunmayabilir. Bu yüzden güvenilir, orijinal ve tabi ki makinenin modeline uygun bir filtre seçilmesi gerekir. Ancak bu şekilde hem makine için belirlenen kullanım ömründen hem de havanın kalitesinden emin olunabilir. 

Tahaş basınçlı hava kompresörleri konusunda yaklaşık 50 yıldır hizmet veren uzman bir firmadır. Kompresör, kurutma makineleri, basınçlı boya kazanları, soğutma kuleleri gibi birçok sanayi tipi makineyi işletmeler ile buluşturur. Ayrıca bu makinelere dair kaliteli ve orijinal yedek parçaları satışa sunar. Böylelikle işletme verimliliğine katkıda bulunur.

Mevcut kompresörünüz için yüksek kaliteli basınçlı hava filtreleri ihtiyacınız varsa Tahaş web sitesinden ulaşabilir, ürün kategorilerine göz atabilirsiniz. En yüksek kaliteli filtreleri en ekonomik ve pratik şekilde tedarik edebilirsiniz. Bunun yanında kompresörünüzün değiştirilme zamanı geldiyse yeni modellere göz atmanızı öneririz. Böylelikle enerji tasarruflu yeni modellerin avantajından yararlanabilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir: Endüstride Verimlilik için Yağsız Vidalı Kompresörlerin Rolü